Wakacyjne wspomnienia 2013 – cz.1 czyli o obozie dziecięco – młodzieżowym „Starszy brat, starsza siostra”:)

Tegoroczny obóz „Starszy brat, starsza siostra” (21-29.07.2013) odbył się w przepięknej scenerii Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Pogoda była wspaniała, warunki zakwaterownia w Hotelu Jura w Kroczycach niemalże królewskie:). Tegoroczny obóz najbardziej jednak wyróżnia to, że był on rekordowym obozem pod względem ilości uczestników. Nie chcąc odmawiać udziału zgłaszającym się licznie dzieciom zdecydowaliśmy się na zabranie 70 dzieci i 20 wolontariuszy, co razem z obozową kadrą dało liczebność 102 osób. W obozie uczestniczyło zatem dwukrotnie więcej dzieci niż w roku ubiegłym. W czym tkwi swoisty fenomen obozów  „Starszy brat, starsza siostra”? Co sprawia, że zdecydowana większość uczestników wracając z obozu już deklaruje wyjazd w kolejnym roku? Z pewnością intensywność obozowych zajęć dostosowana do potrzeb poznawczych, emocjonalnych i społecznych dzieci jest dużym atutem. Dzieci nie mają czasu się nudzić. Nieustannie przeżywają zabawy, gry, turnieje, quizy, wycieczki, które niekiedy pamiętać będą przez wiele lat, jak np. tegoroczną, nocną wyprawę na zamek w Ogrodzieńcu na spotkanie z Duchami. Innym atutem jest dbałość o dobre relacje między dziećmi, o to, aby każdy uczestnik czuł się cennym kompanem, miał swoje wyjątkowe, ważne miejsce w grupie. Duże znaczenie dla poczucia bezpieczeństwa dzieci ma udział wolontariuszy. Jest to ważne zwłaszcza dla najmłodszych dzieci, 7-8 letnich. Rzeczywiście dzięki odpowiednio dobranej kadrze i niezwykłej ofiarności wolontariuszy udaje nam się sprawić, że dzieci nie czują się osamotnione, onieśmielone nową grupą, szybko i pogodnie wchodzą w obozową rzeczywistość. Wartość szczególną ma każdego roku zabawa „Cichy przyjaciel” – to ona w dużej mierze buduje relacje między dziećmi, kształtuje więzi, uwrażliwia na siebie nawzajem. Elementem, który z pewnością wyróżnia nasze obozy spośród innych wyjazdów wakacyjnych jest codzienna Msza św. i wieczorne, króciutkie, ale bardzo piękne spotkania modlitewne (wieczorowiska).  Choć Msza św. nie jest obowiązkowa spora grupa dzieci jest na niej obecna każdego dnia. W tym roku msze były wyjątkowe – nasz ukochany obozowy kaznodzieja – wytrwale od lat nam posługujący ksiądz Jarek Januszewski przygotował przepiękną historię dzieci z Fatimy, którą „w odcinkach” opowiadał podczas kolejnych dni.  Wieczorowiska to chwile refleksyjnego zatrzymania się, usłyszenia swoich myśli, pragnień, potrzeb, możliwość ich wypowiedzenia, oddania w modlitwie Panu Bogu. Są to także chwile usłyszenia myśli, refleksji innych uczestników…jest to bardzo ważne. Prawdziwego cudu może dokonać modlitwa, którą ktoś zanosi w naszej intencji, a my to słyszymy. Dzieci bardzo pięknie modlą się za siebie nawzajem. Słysząc tę wzajemną modlitwę, zaczynają się zastanawiać nad sobą, nad swoim postępowaniem, swoimi relacjami z innymi. 

Myślę, że na fenomen fundacyjnych  obozów składa się wiele rzeczy, niewątpliwie jednak doświadczenie wspólnoty obozowej grupy i modlitwa są bardzo ważne.

Spotkania poobozowego z uwagi na bardzo liczną grupę uczestników w tym roku nie planujemy. Zapraszamy jednak wszystkie dzieci z rodzicami na fundacyjne imprezy. Pierwsza z nich to „RODZINNA ZABAWA BAJKOWA” – organizowana przez Fundację 15 września 2013, na Rynku w Piasecznie,  w ramach coniedzielnej akcji kulturalnej Centrum Kultury w Piasecznie  „Rynek godz. 15” . Nasza zabawa potrwa tylko godzinkę, zapraszamy na nia serdecznie całe rodziny. Szczegóły zamieścimy na naszej stronie klika dni przez niedzielą 15.09.2013. Dla wszystkich uczestników obozu mamy do przekazania płyty ze zdjęciami. Zdjęć jest mnóstwo, zaplanujcie więc dzieciaczki z rodzicami „wieczór wakacyjnych wspomnień” i oglądając zdjęcia powspominajcie nasze obozowe przygody. Płyty ze zdjęciami będzie można odebrać na stoisku kiermaszowym podczas „Rodzinnej zabawy bajkowej” lub w Fundacji, przy okazji uczestniczenia w całorocznych zajęciach ( zapisy na zajęcia właśnie zaczynamy). Dzieciom, którym w ten sposób nie uda się odebrać płyty, wyślemy ją pocztą. KILKANAŚCIE ZDJĘĆ ZAMIESZCZAMY W GALERII.

Pozdrawiamy bardzo ciepło wszystkich uczestników :)

OBÓZ ZOSTAŁ ZREALIZOWANY DZIĘKI DOTACJI GMINY PIASECZNO I GMINY KONSTANCIN – JEZIORNA