10 lat działalności Fundacji Pomóż Dorosnąć – czyż to nie piękny jubileusz :)?

20 kwietnia 2014 r., w Niedzielę Wielkanocną,  nasza Fundacja obchodziła swoje 10 urodziny. Z tej okazji w poniedziałek 27 kwietnia w Szarej Eminencji, cudownym, uroczym i zawsze bardzo życzliwym naszym prośbom lokalu, zorganizowaliśmy jubileuszowe spotkanie. Zaproszenia na fundacyjny, urodzinowy wieczór wysłaliśmy do mnóstwa osób, zarówno tych, które przez te lata z nami współdziałały jak i tych, których szanujemy, cenimy i pragnęliśmy dzielić z nimi radość naszych 10 pomocowych lat. Oczekiwaliśmy, że przybędzie około 90 osób i tak też się stało. Dziękujemy wszystkim, którzy znaleźli czas w poniedziałkowy wieczór, aby z nami świętować.  Na naszej uroczystości nie było oficjalnych przemówień, dyplomów ani wystawnego bankietu. Było za to dużo serdeczności, wzruszenia, ciepłych słów i dużo wdzięczności dla wszystkich, którym bliska jest idea pomagania. Był też drobny poczęstunek i  przepiękny koncert zespołu „Parasol Poetica”. Zespół od 19 lat grający na piaseczyńskich świeczowiskach zawsze duchem był bliski fundacyjnemu mottu, które głosi, że „ Po czasowniku „kochać” najpiękniejszym czasownikiem na świecie jest „pomagać””. Jesienią 2013 roku nagrał z okazji 10-lecia Fundacji płytę, z której wybrane utwory, najbardziej korespondujące z klimatem jubileuszowego wieczoru, wykonał 28 kwietnia na scenie w Szarej Eminencji. Wieczór  był zatem wypełniony refleksyjną, kojącą muzyką i śpiewaną poezją oraz wspomnieniami najważniejszych wydarzeń z okresu 10 lat działalności Fundacji. Wśród gości i uczestników wieczoru, obok osób, które na co dzień działają w Fundacji (pedagogów, psychologów, wolontariuszy), obok ogromnej grupy darczyńców i osób angażujących się w akcje charytatywne i edukacyjne Fundacji, był Burmistrz Piaseczna Pan Zdzisław Lis i Zastępca Burmistrza Pan Daniel Putkiewicz. Była również obecna delegacja nauczycieli i młodzieży ze szkoły polskiej w Susłach na Ukrainie, która przybyła do Piaseczna dzięki inicjatywie Pani Agnieszki Malarczyk, dyrektora Gimnazjum nr 2 w Piasecznie. Fundacja wspomaga od kilku lat młodzież polskiego pochodzenia uczącą się w polskiej szkole w Susłach na Wołyniu.

Chcemy bardzo mocno podkreślić, że każda osoba, która towarzyszyła nam podczas jubileuszowego koncenrtu i wieczoru to człowiek dobrego serca. Patrząc na zdjęcia z Jubieluszu 10 lat działalności Fundacji widziecie ludzi, z których każdy miał swój udział w działaniach Fundacji realizowanych przez 10 lat. To wspaniali, serdeczni ludzie, wrażliwi na każdy gest i słowo zapraszające do pomocy najuboższym, doświadczonym bolesnym losem dzieciom. Dzięki dobroczynnej aktywności ogromniej grupy ludzi Fundacja Pomóż Dorosnąć mogła uczynić tak wiele przez 10 lat istnienia. Poniższe liczby obrazują skalę działań Fundacji – małej, ale wytrwałej 10letniej organizacji

Obszar pomocy 2004 ( ilość osób/rodzin) 2014 ( ilość osób/rodzin)
Pomoc terapeutyczna całoroczna dziecku i rodzinie 5 dzieci i 3 rodziców 52 dzieci , 35 rodzin
Ilość stypendiów i zapomóg wypłacanych rocznie 12 45
Coroczne obozy dziecięce i młodzieżowe  20 uczestników , w tym 10 dofinansowano wyjazd 115 uczestników w tym 75 dofinansowano wyjazd
Pomoc w nauce, w tym kursy językowe 4 16
Finansowanie aktywności szkolnej i pozaszkolnej 14 85
Pomoc materialna i rzeczowa 5 125
Pomoc finansowa na określony cel – głównie leczenie ( 1 % podatku) 0 13
Łączna ilość dzieci objętych pomocą w ciągu roku 45 230
Ilość specjalistów  działających w ramach punktu konsultacyjno – terapeutycznego 1 11
Ilość wolontariuszy działających w ciągu jednego roku w ramach Fundacji 12 67

Jubileusz 10 – lecia Fundacji Pomóż Dorosnąć był dniem wspomnień dobroci wśród Piaseczynian. „Dzielmy się dobrocią” to najlepsze przesłanie na kolejne 10 lat dla Fundacji i wszystkich, którzy angażują się w jej działania.